Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası

 

BUKURYE MOBİL TEKNOLOJİ TİCARET A.Ş. (bundan sonra “BuKurye” olarak anılacaktır), müşterilerinin (bundan sonra “Müşteri” olarak da anılacaktır) gönderilerini KuryeTel Kuryecilik Hizm. Ltd. Sti. bünyesinde çalşıan kuryeler (bundan sonra "Kurye" olarak anılacaktır) aracılığıyla taşıyan bir teknoloji platformudur (bundan sonra “Uygulama” olarak da anılacaktır). Ödemeler de iyzico Teknoloji Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.S. (bundan sonra iyzico olarak anılacaktır) üzerinden geçirilerek yapılır BuKurye ve Müşteri, birlikte “Taraflar” olarak da anılacaktır.

 

1. BAŞVURU VE ÜYELİK

1.1 Müşteri, Uygulama’yı indirip, kayıt için gerekli olan bölümleri doldurup GSM numarasını onayladıktan sonra, işbu Koşullar dâhilinde Uygulama’yı kullanmaya başlayabilir.

1.2 Müşteri, başvuru esnasında verdiği tüm bilgilerin daima ve her bakımdan eksiksiz, gerçeğe uygun ve güncel olduğunu kabul eder. Müşteri, her zaman kişisel bilgilerini Uygulama aracılığıyla güncelleyebilir.

1.3 Müşteri toplam sipariş tutarını teslimat ve/veya servis ücreti ile birlikte uygulamadan ya da kapıda öder.

 

2. UYGULAMANIN KULLANIMI

2.1 Müşteri, Uygulama’ya kayıt olup Uygulama’yı açtıktan sonra varış noktalarını seçer ve KM bazlı gönderi taşıma fiyat teklifini görür. Çağır butonuna tıkladığında, Uygulama aracılığıyla, seçtiği adrese en yakın olan kurye kendisine yönlendirilir.

2.1.1 BuKurye yönlendirilen araca ilişkin verilen bilgilerin (tahmini varış süresi, aracın Müşteri’ye olan uzaklığı vb.) gerçeği yansıtması adına elinden geleni azami çabayı gösterir ve fakat bu bilgilerin %100 gerçeği yansıtmamasından dolayı sorumlu tutulamaz.

2.2 Müşterinin belirttiği adreste herhangi bir gönderinin olmaması veya gelen kuryeye geçerli bir sebep olmaksızın gönderiyi vermemesi durumunda, Bukurye Müşteri’yi Uygulama’dan çıkarma hakkını saklı tutar.

2.3 Müşteri, Uygulama’yı kullanarak gerçekleştirdiği gönderinin bedelinin tamamını Mobilden ya da A noktasından kapıda ödemekle yükümlüdür.

2.4 Müşteri sipariş tutarını BuKurye uygulamasındaki ödeme sistemi vasıtasıyla kredi kartını kullanarak da ödeyebilir.

2.5 Müşteri bir kereye mahsus olmak üzere kredi kartı bilgilerini sisteme girer ve bu bilgiler daha sonraki kullanımlarda bir daha bilgi girmeyi gerektirmeden kullanılır.

2.6 Kurye’ye bahşiş vermek tamamen Müşteri memnuniyetine bağlı olup zorunlu değildir.

2.7 Sistemde o an kullanılan kredi kartının limitinin dolu olması veya herhangi bir nedenle ödemenin yapılaması halinde Müşteri sistemde daha önce tanımladığı başka bir kredi kartı varsa onu kullanarak veya yeni bir kredi kartı tanımlayarak tekrar ödeme yapabilir.

2.8 Ödemenin kredi kartıyla yapılamaması halinde müşteri ücreti nakit olarak ödemekle yükümlüdür.

2.9 Müşteri'nin kredi kartı bilgileri BuKurye tarafından bilinmemekte, ödeme altyapısı iyzico tarafından sağlanmaktadır.

2.10 Akıllı cep telefonunuzun çalınması veya kaybedilmesi halinde kredi kartı bilgilerinize üçüncü şahıslar ulaşamaz. Ancak BuKurye’ye bildirimde bulunarak girilen bilgilerin silinmesi talep etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde üçüncü şahıslar uygulamayı kullanarak sadece BuKurye gönderi ödemesi yapamaya devam edebilirler. Böyle bir durumdan BuKurye sorumlu tutulamaz.

2.11 Müşteri, Uygulama aracılığıyla muhatap olduğu ve şikâyetçi olduğu kuryeleri, Uygulama içindeki şikâyet bölümünden BuKurye’ye bildirebilir ve fakat BuKurye, kuryelerin davranışlarından herhangi bir şekilde sorumlu tutulamaz. Uygulama, yalnızca Müşterin gönderilerini kuryeler aracılığıyla taşıyan bir platformdur. BuKurye, Kurye'lere gerekli uyarıları yapar, benzer hataları tekrarlayan Kurye'lerle iş ilişkisini kesmek üzere alt yüklenici firma olan Kuryetel’e bildirir.

2.12 Müşteri, BuKurye’nin ücretsiz olarak sunduğu hizmeti istismar edebilecek herhangi bir işlem ve/veya eylemde bulunmamayı kabul eder.

2.13 Müşteri, gönderi yaptığında, tutarı BuKurye tarafından tahsil edilmektedir. Müşteri geçerli bir nedeni olmak üzere siparişini iptal etmek için 5 dakika içinde BuKurye Müşteri Hizmetleri’ne ulaşarak siparişinin iptalini talep edebilir. Sipariş iptal edildiğinde BuKurye otomatik olarak iade işlemini gerçekleştirir. İade 2-3 iş günü içerisinde Müşteri’nin kredi kartına yansıtılır.

2.14 Müşteri’nin işbu belirtilen Koşullar’a aykırı davrandığının tespiti halinde, BuKurye Müşteri’nin üyeliğini askıya alma veya Uygulama’dan tamamen çıkarma hakkını saklı tutar.

2.15 BuKurye’nin sunduğu hizmetten yararlanan Müşteri, Uygulama’yı hukuka ve amacına uygun şekilde kullanmayı ve Uygulama dahilinde yaptığı her işlem ve eylemdeki hukuki sorumluluğunun kendisine ait olduğunu kabul eder. Müşteri’nin Uygulama aracılığıyla ve/veya dahilinde, işbu Koşullar’a ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirdiği herhangi bir işlem, eylem ve/veya faaliyetleri nedeniyle BuKurye doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2.16 BuKurye, Müşteri’den kaynaklanan teknik aksaklıklar sebebiyle hizmetten faydalanılamaması durumunda işbu Koşullar ile belirlenen yükümlülüklerinden herhangi birini ifa edememesi nedeniyle sorumlu tutulamayacak ve kendisinden herhangi bir nam altında herhangi bir talepte bulunulamayacaktır.

2.17 Müşteri, Uygulama aracılığıyla ve/veya Uygulama dahilinde, işbu Koşullar’a ve hukuka aykırı olarak kurye ve/veya üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilen herhangi bir işlem, eylem ve/veya faaliyetleri nedeniyle BuKurye’nin doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağını kabul eder.

2.18 Müşteri, Uygulama aracılığıyla BuKurye tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilmek amacıyla kullandığı sistem erişim araçlarının (kullanıcı ismi, şifre v.b.) güvenliği, saklanması, üçüncü kişilerin bilgisinden uzak tutulması ile ilgili tüm sorumluluğun tamamen kendisine ait olduğunu kabul eder.

2.19 Müşteri, Uygulama dahilinde bulunan, BuKurye ve/veya başka bir üçüncü şahsın ayni veya şahsi haklarına, malvarlığına tecavüz teşkil edecek nitelikteki resimleri, metinleri, görsel ve işitsel imgeleri, video kliplerini, dosyaları, veritabanlarını, katalogları ve listeleri çoğaltmayacağını,kopyalamayacağını, dağıtmayacağını, işlemeyeceğini kabul eder.

 

3. SONA ERME

3.1 Müşteri, BuKurye üyeliğini istediği anda sebep göstermeksizin, aşağıdaki yollarla iptal edebilir;

3.1.1 info@bukurye.com  adresine elektronik

3.1.2 0850 885 1483  numaralı müşteri hizmetlerini

 

4. GİZLİLİK POLİTİKASI VE İZİNLER

4.1 BuKurye aşağıdaki bilgileri toplar:

4.1.1 Tanımlama bilgileri (ad, soyad, cep telefonu numarası, e-posta adresi).

4.1.2 Kullandığınız mobil aygıtın işletim sistemi versiyonu bilgisi.

4.1.3 Kullandığınız mobil aygıttan edinilen konum bilgileri.

4.1.4 Teslimat sonunda kuryeye verilen oylama bilgisi ve yorumlar.

4.1.5 Uygulama içindeki "Öneri ve Şikayet" bölümünde iletilen yorumlar.

4.2 BuKurye bu bilgileri hangi amaçla kullanır?

4.2.1 Kimliğinizi doğrulamak (vermiş olduğunuz cep telefonu numarasına doğrulama kodu gönderme vasıtasıyla).

4.2.2 Müşteri desteği sağlamak ve sorun gidermek.

4.2.3 Servis güncellemeleri ve hatalar hakkında sizi bilgilendirmek.

4.2.4 Uygulama ile ilgili kampanyalar hakkında sizi bilgilendirmek.

4.2.5 Kuryenin teslimat adresini teyit etmek istemesi durumunda sizi arayabilmesi için. (Bu konuyu istismar eden kuryeler alt yüklenici kurye firması KuryeTel’e raporlanmaktadır.)

4.2.6 BuKurye, işbu üyelik sözleşmesi uyarınca, üyelerinin kendisinde kayıtlı elektronik posta adreslerine bilgilendirme mailleri ve cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri gönderme yetkisine sahip olmakla beraber, üye işbu üyelik sözleşmesini onaylamasıyla beraber bilgilendirme maillerinin elektronik posta adresine ve bilgilendirme SMS’lerinin cep telefonuna gönderilmesini kabul etmiş sayılacaktır. Üye mail ve/veya SMS almaktan info@bukurye.com  adresine mail atarak vazgeçebilir.

4.3 Kişisel bilgilerin paylaşımı

4.3.1 BuKurye, ilgili yasalar gereği yükümlü olmadıkça veya yetkili makamların emriyle istenmedikçe kişisel verileri ve/veya trafik verilerini ya da iletişim içeriğini sizin açık izniniz olmadan satmaz, kiralamaz, pazarlamaz veya başka şekilde aktarmaz.

4.3.2 BuKurye, yasal gereklilikleri karşılamak, yasal haklarımız doğrultusunda hareket etmek veya yasal hak taleplerine karşı kendini savunmak, BuKurye’nin menfaatlerini korumak, dolandırıcılığa karşı mücadele etmek ve ilkelerimizi uygulamak ya da herhangi bir kişinin haklarını, malını veya güvenliğini korumak için kişisel bilgileri ilgili yasal makamlara gelen yasal istek doğrultusunda açıklayabilir.

4.4 Verileriniz güvenli sunucularımızda saklanmaktadır. Uygulamaya sizin belirlemiş olduğunuz şifre ile erişebilirsiniz ve şifreler sistemimizde geri çevrilemeyecek şekilde kodlanmış olarak tutulur. Şifrenizi güvende tutmak ve paylaşmamanız sizin sorumluluğunuzdadır. Ancak bilgilerin aktarılmasının halka açık internet üzerinden yapılmasının %100 güvenli olduğunun garantisi verilemez. Verilerinizi korumak için şifrelenmiş bağlantı kullanmaktayız, fakat veri aktarım sırasında internet bağlantınıza yapılan saldırıların riski sizin üzerinizdedir. Bilgileriniz sunucularımıza ulaştıktan sonra korunması ile ilgili her türlü güvenlik önlemi tarafımızca alınır.

4.5 Sistemimizde tutulan bilgilerinizin kopyasını başvurmanız durumunda gerekli güvenlik kontrolu yapıldıktan sonra sizinle paylaşabiliriz. Bazı bilgilerinizi uygulama üzerinde güncelleyebilir, müşteri hizmetlerimizi arayarak da güncelleme talebinde bulunabilirsiniz.

4.6 Servisimizi daha hızlı ve etkin bir şekilde kullanabilmeniz için oturum cookie (çerez)’lerini cihazınızda saklamaktayız. Dilerseniz bu bilgilerin tutulmasını cihaz ayarlarınızda yapacağınız değişiklikle engelleyebilirsiniz. Ancak bunu yapmanız durumunda BuKurye servisinin tüm fonksiyonlarından yararlanamayabilirsizniz. Gizlilik Politikası üzerinde zaman zaman değişiklik yapmak hakkımızı saklı tutarız. Herhangi bir değişiklik yapmamız durumunda bununla ilgili bilgi tarafınıza verilecektir.

 

5. DİĞER ŞARTLAR

5.1 FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI

5.1.1 Uygulamanın tasarım, metin, imge, html kodu ve diğer kodlar da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, tüm unsurları ( bundan böyle “BuKurye'nin telif haklarına tabi çalışmalar” olarak anılacaktır) BuKurye’ye aittir. Müşteri, BuKurye Hizmetleri'ni, BuKurye bilgilerini ve BuKurye'nin telif haklarına tabi çalışmalarını ticari amaçla kullanamaz. Müşteri BuKurye'nin izni olmaksızın, BuKurye’nin telif haklarına tabi çalışmalarını çoğaltamaz, dağıtamaz veya bunlardan türemiş çalışmalar yapamaz veya hazırlayamaz.

5.1.2 BuKurye'nin; BuKurye Hizmetleri, BuKurye bilgileri, BuKurye telif haklarına tabi çalışmaları, BuKurye ticari markaları, BuKurye ticari görünümü veya Uygulama vasıtasıyla sahip olduğu her tür maddi ve fikri mülkiyet hakları da dahil tüm malvarlığı, ayni ve şahsi hakları, ticari bilgi ve know-how'a yönelik tüm hakları saklıdır.

5.2 SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ

BuKurye, tamamen kendi takdirine bağlı ve tek taraflı olarak, sözleşmeyi, uygun göreceği herhangi bir zamanda, Uygulama üzerinden ilan ederek değiştirebilir. İşbu Koşulların değişen hükümleri, ilan edildikleri tarihte veya sonrasında, Müşteri tarafından Uygulama üzerinden on-line kabul edilmesi ile geçerlilik kazanacak, geri kalan hükümler aynen yürürlükte kalarak hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam edecektir.

5.3 MÜCBİR SEBEPLER

Hukuken mücbir sebep sayılan tüm durumlarda BuKurye, işbu Koşullar ile belirlenen edimlerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle yükümlü değildir. Bu ve bunun gibi durumlar, BuKurye için, gecikme, eksik ifa etme veya ifa etmeme veya temerrüt addedilmeyecek veya bu durumlar için BuKurye'den herhangi bir nam altında tazminat talep edilemeyecektir. "Mücbir sebep" terimi; doğal afet, isyan, savaş, grev, iletişim sorunları, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi ve kötü hava koşulları da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla; ilgili tarafın makul kontrolü haricinde ve BuKurye'nin gerekli özeni göstermesine rağmen önleyemediği, kaçınılamayacak olaylar olarak yorumlanacaktır.

5.4 UYGULANACAK HUKUK VE YETKİ

İşbu Koşullar’ın uygulanmasında, yorumlanmasında ve işbu Koşullar dahilinde doğan hukuki ilişkilere Türk Hukuku uygulanacak ve İşbu Koşullar dahilinde ve/veya bunlarla bağlantılı olarak doğan veya doğabilecek her türlü ihtilafın varlığı halinde İstanbul Çağlayan Adliyesi Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

5.5 SÖZLEŞMENİN FESHİ

İşbu Koşullar, Müşteri’nin üyeliği sona erinceye kadar yürürlükte kalacak ve Taraflar arası hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam edecektir. BuKurye, Müşteri’nin işbu Koşullar dahilinde belirtilen hükümlere ve Uygulama içinde yer alan kullanıma, üyeliğe ve BuKurye Hizmetleri'ne ilişkin benzeri kurallara aykırı hareket etmesi durumunda; sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir.

5.6 BUKURYE’NİN KAYITLARININ GEÇERLİLİĞİ

Müşteri, işbu Koşullar dahilinde doğabilecek ihtilaflarda, BuKurye'nin kendi veritabanında veya sunucularında tuttuğu elektronik kayıtların ve sistem kayıtlarının, ticari kayıtlarının, defter kayıtlarının, mikrofilm, mikrofiş ve bilgisayar kayıtlarının muteber, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini; BuKurye'yi yemin teklifinden ari kıldığını ve bu maddenin HMK 193. madde anlamında delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul eder.

5.7 YÜRÜRLÜK

İşbu Sözleşme Müşteri’nin elektronik olarak onay vermesi ile karşılıklı olarak kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.